Drukarki do etykiet – na co zwrócić uwagę?

Drukarka do etykiet jest istotnym wyposażeniem niejednej firmy. Przed wyborem drukarki warto poświęcić trochę czasu na poznanie różnych parametrów. To pozwoli wybrać drukarkę odpowiednio dopasowaną do potrzeb przedsiębiorstwa.

Zapotrzebowanie na etykiety

Na początku warto przeanalizować czy potrzebna jest drukarka przemysłowa, półprzemysłowa czy prosta drukarka biurkowa. Podstawą do dokonania wyboru jest miesięczne zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na etykiety. Jest to bardzo istotne – za duże obciążenie doprowadzić do szybkiego zużycia drukarki. Przemysłowa drukarka sprawdzi się w firmie, w której drukuje się ponad sześćdziesiąt tysięcy etykiet. Jeśli liczba ta nie przekracza sześćdziesięciu tysięcy można zdecydować się na drukarkę półprzemysłową. W przypadku drukowania poniżej dwudziestu tysięcy etykiet, wystarczająca będzie drukarka biurkowa.

Drukarka przenośna czy stacjonarna

Dużą wygodą jest wybór drukarki przenośnej np. https://strefadrukarek.pl/Drukarka-etykiet-Brother-PT-E110VP-zestaw-z-walizka-p87601. Taki sprzęt pozwala na drukowanie i naklejanie etykiet w różnych pomieszczeniach. Pracownicy nie są ograniczeni do jednego miejsca. Mogą w wygodny sposób znakować sprzęty w magazynie czy w biurze. Firma może zaopatrzyć się też w drukarkę stacjonarną, ale warto taki wybór dokładnie przemyśleć.

Jakość wydruku

Kolejnym istotnym parametrem jest jakość wydruku. Im więcej szczegółów jest potrzebnych na etykiecie, tym większa powinna być liczba punktów obrazu przypadająca na cal – najlepiej 300 lub 600. Taka drukarka sprawdzi się do drukowania niewielkich etykiet z drobną czcionką i kodem kreskowym. Nie można zapomnieć o trwałości wydruku, jest to kolejny ważny aspekt. Trwałość zależy od używanych materiałów – papierze lub folii termicznej. Folia termiczna pozwala na uzyskanie etykiet o wysokiej trwałości, które są odporne na warunki atmosferyczne. Najwyższą jakością charakteryzują się drukarki termotransferowe. Mają one wysokie koszty zakupu i koszty użytkowania. Konieczny jest regularny zakup taśmy barwiącej, odpowiadającej danemu modelowi, np. taśmy Brother czy taśmy Casio.

Przed zakupem drukarki do etykiet, warto zwrócić też uwagę na różne funkcje dodatkowe – format naklejek, możliwość odcinania etykiet czy ich odklejania. Istotna jest też konfiguracja interfejsów i łatwość obsługi.