Jak działają drukarki do etykiet?

Firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą towarów powinny zaopatrzyć się w drukarkę do etykiet. Jest ona niezbędna do szybkiego i hurtowego znakowania towarów. Z jej pomocą możemy drukować etykiety czy kody kreskowe. Wydruki z takiej drukarki pozwalają na odpowiednie oznakowanie produktów czy urządzeń.

Rodzaje drukarek do etykiet

Drukarki do etykiet dostępne są na rynku w dwóch wersjach. Drukarki termiczne działają na zasadzie zaczerniania papieru za pomocą głowicy drukującej. Przy takiej drukarce potrzebne są specjalne etykiety, które czernieją pod wpływem temperatury. Toner ani tusz nie są do takiej drukarki potrzebne. Trwałość druku pozostawia często wiele do życzenia. Etykiety z drukarki termicznej są zalecane do oznakowania elementów, które są używane przez krótki czas. Przykładem mogą być etykiety na produkty spożywcze czy zważone owoce i warzywa.

Drukarki termotransferowe wyróżniają się wyższą trwałością druku. Są też odporne na zabrudzenia czy wilgoć. Takie drukarki pozwalają na drukowanie na różnych materiałach – na papierze, folii czy materiałach poliestrowych. Etykiety z drukarki termotransferowej mogą służyć do oznakowania sprzętu elektronicznego, wyposażenia biura, regałów czy nawet odzieży roboczej. Taka drukarka pozwala też na wydrukowanie kodów kreskowych. W przypadku drukarki termotransferowej konieczny jest zakup wymiennej taśmy barwiącej.

Jak działa drukarka termotransferowa?

Nadruk jest uzyskiwany przez podgrzewanie pigmentu znajdującego się w taśmie transferowej. Rozgrzana do wysokiej temperatury głowica uwalnia pigment z taśmy termotransferowej (np. taśmy Casio – https://strefadrukarek.pl/Tasma-do-Casio-PT-12WE-XR-12WE1-12mm-8m-zamiennik-p87722 czy Brother). W ten sposób jest on nanoszony na powierzchnię etykiety. W przypadku firm, które potrzebują wielu etykiet lub kodów kreskowych o wysokiej trwałości najlepiej sprawdzi się właśnie drukarka termotransferowa. Etykiety z takiej drukarki są wytrzymałe i odporne na wiele czynników zewnętrznych, np. na wilgoć, promienie słoneczne, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy smary i oleje. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w warunkach przemysłowych.