Jak prawidłowo dbać o drukarkę?

Każdy z nas chciałby, aby sprzęty elektroniczne służyły nam jak najdłużej. Dotyczy to też drukarek, zarówno laserowych, jak i atramentowych. Drukarka najczęściej stoi w mieszkaniu i zbiera kurz. Warto jednak od czasu do czasu o nią zadbać. Czasami wystarczy drukarkę odpowiednio wyczyścić, aby działała niezawodnie.

Zanim zaczniesz czyścić drukarkę, zapoznaj się z instrukcją obsługi. To niby taki banał, ale naprawdę warto to zrobić. Instrukcja obsługi jest zawsze pierwszym krokiem przed przystąpieniem do dbania o drukarkę. Pominięcie tego kroku to prosta droga do źle przeprowadzonej konserwacji. A to z kolei może oznaczać konieczność oddania drukarki do serwisu.

Podczas czyszczenia drukarka powinna być odłączona od prądu. Warto wcześniej przygotować sobie niezbędne akcesoria, takie jak szmatki z miękkiej tkaniny, gąbka i specjalistyczny środek czyszczący. Pierwszym krokiem jest zawsze czyszczenie obudowy. Oczywiście nie wylewamy na drukarkę dużych ilości płynu czy wody. To mogłoby doprowadzić do jej uszkodzenia. Najlepszym sposobem jest użycie delikatnie zwilżonej szmatki. W ten sposób pozbędziemy się z obudowy kurzu i innych zanieczyszczeń.

Wnętrze drukarki też warto od czasu do czasu wyczyścić. W przypadku drukarki atramentowej należy otworzyć pokrywę i delikatnie usunąć nadmiar kurzu. Wyczyścić można także podajnik papieru oraz pozostałości tuszu z wnętrza drukarki. Do tego najlepiej jest używać delikatnej szmatki, która nie pozostawia włosków. Jeśli posiadasz drukarkę laserową też możesz wyczyścić jej wnętrze. Najpierw trzeba wyjąć podajnik papieru i tonery. Pamiętaj, aby tonery nie były wystawione na bezpośrednie działanie światła. Gniazda tonerów i lusterka drukarki czyścimy delikatną szmatką. Robimy to dokładnie, aby nie zostawić smug.

Regularne czyszczenie drukarki np. https://strefadrukarek.pl/Drukarka-etykiet-Dymo-LabelManager-280-S0968940-p68057 sprawi, że będzie ona świetnie działać i wizyta w serwisie nie będzie konieczna przez dłuższy czas!