Utylizacja drukarki – co musisz o tym wiedzieć

Drukarki to zazwyczaj niezawodny sprzęt. Jednak każda z nich w końcu dotrze do końca swojej żywotności. Czasami drukarka jest tak wyeksploatowana, że nie ma sensu jej naprawiać. Zakup nowej drukarki nie jest żadnym problemem. Pojawia się on raczej w momencie, gdy musimy pozbyć się starej drukarki. Jak zrobić to prawidłowo, bez szkody dla środowiska i swojego portfela?

Zepsutą drukarkę można postawić w ciemnym kącie biura lub wynieść na domowy strych. Nie ma to jednak większego sensu. Będzie stać i zbierać kurz. Zdecydowanie lepszym wyborem jest utylizacja drukarki. Nie można jednak wyrzucić jej po prostu do śmieci czy do kontenera. Drukarki należą do sprzętu elektronicznego, a ten należy traktować jak odpady niebezpieczne.

Dlaczego tak ważna jest prawidłowa utylizacja sprzętu takiego jak drukarka? Wszystkie urządzenia elektroniczne zawierają w sobie liczne związki, które nie pozostają bez związku na środowisko naturalne i ludzkie zdrowie. W sprzętach znajdują się m.in. azbest, ołów, kadm, rtęć, chrom czy związki bromu. Mogą one wywoływać nowotwory czy zaburzenia układu krążenia. Dotyczy to nie tylko samej drukarki, ale też tuszów i tonerów.

Wyrzucenie drukarki na zwykły śmietnik może skończyć się mandatem w wysokości 500 złotych. Odmowa przyjęcia mandatu może z kolei zakończyć się sprawą w sądzie. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednią utylizację zużytego sprzętu. Można zrobić to na kilka sposobów. Drukarka, której naprawa jest nieopłacalna, może zostać w serwisie. Punkty serwisowe mają obowiązek przyjęcia takiego sprzętu do utylizacji.

Jeśli zdecydujemy się na zakup nowej drukarki, to możemy zepsute urządzenie zostawić w sklepie. Sklep elektroniczny zajmie się przeznaczeniem drukarki do utylizacji. Zepsuty sprzęt elektroniczny można zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Takie miejsce powinno znajdować się w każdym mieście i gminie. Elektrośmieci są też w niektórych miasta odbierane od mieszkańców w wyznaczonych dniach.